2004-12-06 Motnje v uravnavanju Ca in fosfatov

Datoteke:
DatotekaVelikost
Snemi datoteko (2004-12-06_motnje_v_uravnavanju_ca_in_fosfatov.doc)2004-12-06_motnje_v_uravnavanju_ca_in_fosfatov.doc208 kB
1.1 VNOS V ORGANIZEM

Za zagotovitev potreb po Ca2+ in fosfatu potrebuje človeški organizem stalen dotok obeh elementov s hrano. Fosfatov je v hrani veliko in večina zaužitih (do 90) se običajno absorbira v tankem črevesu, medtem ko je Ca2+ v hrani manj, poleg tega pa se v tankem črevesu tudi slabše absorbira (le 35-50). Največ kalcija najdemo v mlečnih izdelkih.

Kalcij
Priporočeni vnos za odrasle je 1g/dan, dodaten Ca2+ potrebujejo otroci, odraščajoča mladina, noseče ženske, doječe matere (pri teh skupinah je tudi absorpcija boljša) ter ženske v menopavzi in starejši ljudje (zaradi slabše absorpcije in izgub skozi ledvice). Je divalentni kation, za svojo absorpcijo potrebuje Ca2+ - vezavni protein (Ca2+ binding protein), ki prenaša kalcij v enterocit, od tod pa prehaja preko bazolateralne membrane v kri. Ca2+ - vezavni protein se vgradi na apikalno stran enterocitov in tako pospeši absorpcijo kalcija iz črevesja. Hitrost absorpcije je premosorazmerna številu kalcijevih vezavnih proteinov, ki se poveča pod vplivom hormona D (glej nadaljne besedilo). Ta protein ostane v celicah tudi nekaj tednov po odstranitvi hormona D iz telesa in tako podaljša učinek na absorbcijo Ca2+. Mehanizem, ki enterocitu omogoči, da povišana intracelularna koncentracija Ca2+ ne povzroči sprememb v njegovih celičnih funkcijah, še ni znan. Od vnesenih 1000mg/dan se absorbira le okrog 350 mg, ostalo se izloči s fecesom. (Slika 2).

Fosfat
V hrani je dokaj pogost in tudi absorpcija v črevesju je učinkovita-90. Ker je anion, nima težav s prehajanjem celične membrane enterocita.

1.2. RAZPOREDITEV KALCIJA IN FOSFATOV V ORGANIZMU

Kalcij
0,1 ga je v ekstracelularni tekočini, 1 v celicah, preostali je spravljen v kosteh.
V plazmi (2,2 - 2,4mM) se nahaja v treh oblikah
(Slika 1):
o 50 (1,2mmol/L) ga je v ionizirani obliki. V tej obliki prehaja skozi kapilarno membrano.
o 40 (1,0mmol/L) je vezanega na plazemske proteine. Zato v tej obliki Ca2+ ne prehaja skozi kapilarno membrano. Če se spremeni pH, se spremeni tudi naboj na proteinih, s tem pa tudi njihova vezavna kapaciteta za Ca2+ (npr. alkalozaÞvečje število negativnih nabojev na proteinihÞ večja vezavna kapaciteta za kalcij → znižana koncentracija ioniziranega, fiziološko aktivnega kalcija - nevarnost tetanije – pojem je razložen v nadaljnjem besedilu).
o 10 (0,2mmol/L) je vezanega na manjše anionske molekule (npr. citrat, fosfat, sulfat, laktat). Ti kompleksi so majhni in nenabiti, zato lahko prehajajo prek kapilarne membrane.

Slika 1: Oblike Ca2+ v krvi


Fosfat
85 fosfatov se nahaja v kosteh, 14 intracelularno in manj kot 1 v ECT.
V plazmi (0,8 - 1,4mmol/L) se nahajajo pretežno v dveh oblikah: HPO42- (1,05mmol/L) in H2PO4- (0,26mmol/L). Kadar naraste celotna količina fosfatov v ECT, naraste količina obeh, kadar pa se npr. zniža pH v ECT, pride do povečanja H2PO4- in zmanjšanja HPO42- . Pri dvigu pH se zgodi ravno obratno. Gre torej za pufrski sistem, ki pa zaradi nizke pufrske kapacitete nima pomembnejše vloge v krvi; pomembnejšo funkcijo dobi ta puferski sistem v ledvičnih tubulih, kjer dosežejo fosfati višjo koncentracijo.

1.3. IZLOČANJE IZ ORGANIZMA

Kalcij:
Od 1000mg zaužitega Ca2+ dnevno se ga absorbira le 350mg. Preostali del, kateremu se pridruži še okrog 250mg izločenega s prebavnimi sokovi, izločimo s fecesom. Dnevno torej izločamo s fecesom 900mg Ca2+ (Slika 2).
10 (100mg) dnevno zaužitega Ca2+ se izloči z urinom. V ledvicah se filtrira samo ioniziran, ter na anione vezan kalcij. Običajno se 90 filtriranega reabsorbira v proksimalnih tubulih, preostalih 10 pa se selektivno reabsorbira v distalnih tubulih in na začetku zbiralc v odvisnosti od koncentracije kalcija v krvi. To reabsorpcijo uravnava parathormon.

Slika 2: Promet kalcija


Fosfat
Ker je anion in nima težav s prehajanjem membrane, se absorbira skoraj celotna količina zaužitih fosfatov (le nekaj se jih izloča s fecesom skupaj z neabsorbiranim Ca2+).Večina se izloči z urinom. Ko je koncentracija fosfata v plazmi pod 1mmol/L, se ves fosfat iz glomerulnega filtrata reabsorbira. Ko pa je nad to koncentracijo, se višek izloči z urinom. V ledvičnih tubulih se reabsorbira preko posebnih prenašalcev. Na število prenašalcev pa vpliva PTH, ki zmanjša njihovo število in tako povzroči večje izločanje fosfata iz telesa.